popup

Lukáš Vrána o Kristýně z pátého dílu pořadu Tlouštíci: Přeji jí pevnou vůli

23. dubna 2020

Odborníci z pořadu Tlouštíci chtějí 206kilové Kristýně Seifertové pomoci. Ona je ale psychicky na dně a na jednom ze sezení přestala krotit emoce. Jak se lidově říká, vybuchla. Na hlavy odborníků se snesla sprcha výčitek a vulgarit.

 

Nejde to!

„Těch posledních čtrnáct dní jsem ráda, že jsem se prostě nezbláznila,“ spustí Kristýna, když se jí výživový poradce s koučkou snaží posunout v hubnutí dále a vyvést ji z cyklu lží a smyšleného „nejde to“. S každou další připomínkou emoce uvnitř Kristýny jen bublají.

 

Vztek a nádávky

„Vim, že tohle musim dělat, jinak chcípnu,“ pokračovala Kristýna z pátého dílu pořadu Tlouštíci výlevem hněvu i smutku a v určité beznaději, že nehubne rychleji. „No nejde mi to. Prostě mi to nejde. Tak co mám dělat,“ ptá se. „To, že to nedělám posledních, ku*va, čtrnáct dní jen proto, abych se z toho nezbláznila. Mně neni dobře a já se o tom odmítám bavit…“ zuří zoufale.

 

Kristýna s prof. Teplenem

Kristýna s prof. Teplanem

 

Výživový poradce Ing. Lukáš Vrána o zkušenosti s Kristýnou

O Kristýně jsem se dozvěděl na natáčení jako o účastníkovi pořadu Tlouštíci s nejvyšší hmotností. A abych pravdu přiznal, neměl jsem nikdy klienta s hmotností vyšší, než měla ona. V době začátku natáčení vážila více než 200 kg. Říkal jsem si, že u takto obézního člověka musí jít hmotnost dolů sama. Zkuste nosit denně 100kg závaží – při takovém výdeji energie to musí jít skoro samo.

Bohužel tu bylo ono skoro – na počáteční jídelníček Kristýna příliš nereagovala. Bylo rozhodnuto, že zkusí program Cambridge Weight Plan, který má zpracovanou metodiku i pro redukci hmotnosti u takto obézních klientů. Z mého pohledu zde nebyl problém – po konzultaci s lékařem byl zvolen Krok 4, který je poměrně volný a kombinuje jak speciální produkty, tak i běžné jídlo. Těšil jsem se, jak se pustíme do práce a na to, jak kila poletí dolů.

 

Morbidní obezita

Zvážil jsem ji na přístroji InBody a překvapením bylo, že zařízení nebylo schopné změřit viscerální tuk – na morbidní obezitu prostě nestačí ani tento profesionální přístroj. Zapsal jsem si ostatní hodnoty, vysvětlil, co má Kristýna dělat, kolik produktů a běžných potravin má denně konzumovat, a domluvili jsme se na dalším měření. Očekával jsem úbytek několik kilogramů. Kristýna mě ale vyvedla z omylu. Po týdnu se vrátila s tím, že jí program absolutně nevyhovuje a že jedla ještě víc a asi přibrala. To mě trochu vyvedlo z rovnováhy, zvlášť když přístroj InBody nárůst hmotnosti potvrdil. Nezahodil jsem ale flintu do žita a přidal jsem do plánu trochu víc energie. To snad pomůže…

 

Naděje

Na dalších měřeních se zdálo, že mírné navýšení energetického příjmu opravdu pomohlo. Kilogramy šly dolů – sice pomalu, ale stabilně. Pouze mě na natáčení Tlouštíků zarazilo, když Kristýna přiznala, že si vlastně jídlo kombinuje podle sebe a nikoliv tak, jak je navrženo. Byla to poměrně překvapivá informace a jak se ukázalo, nemělo to být jediné překvapení. Kristýna poté vynechala i několik schůzek a nakonec nedorazila ani na tu poslední, protože už chtěla mít vše za sebou.

 

Můj nejtěžší klient

Z mého pohledu to nakonec byl jeden z nejtěžších klientů. Z počátku jsem nevěřil informacím, které se ke mě dostaly ohledně jejího procesu hubnutí. Bohužel se ale ukázaly jako pravdivé. Kristýna si vždy našla důvod, proč danou věc nedělat – stres, finance, jiná práce, únava. Navržený plán sice chvíli dodržovala, ale její cíl dostat se na 100 kg zůstal jen přáním. Kdyby ho vnímala jako svůj skutečný záměr, musela by přijmout, že k němu vede cesta, na které je potřeba udělat celou řadu změn a překonat mnoho překážek.

Doufám, že se Kristýna jednou opravdu rozhodne, svoji hmotnost po natáčení pořadu Tlouštíci upraví a změní si tak k lepšímu celý svůj život. I když měla kolem sebe celou řadu odborníků, nemohli jí pomoci bez toho hlavního – vlastní motivace. Možná je to i poučení pro ostatní – pokud chcete opravdu, ale opravdu zhubnout, musíte o tom být vnitřně přesvědčeni. Přeji Kristýně to nejlepší a do budoucna hlavně pevnou vůli.

 

Podrobné informace o programu Cambridge Weight Plan včetně výsledků lékařské studie DROPLET v přehledné formě najdete na stránce o Cambridge Weight Plan. Svého poradce si pak můžete s ohledem na své bydliště a další preference vybrat z přehledu poradenských center CWP.

Výživovým specialistou a konzultantem v pořadu Tlouštíci je Ing. Lukáš Vrána. Jeho komentář můžete slyšet i v navazujícím pořadu Tlouštíci EXTRA. Zajímají vás jeho zkušenosti? Více o Lukášovi se dozvíte na jeho webu lukasvrana.cz.

 

Biele logo

Vstupní konzultace a dárek k vstupní konzultaci ZDARMA

* Povinné údaje

Nebudeme vás trápit otázkami dlouhé hodiny. Vstupní konzultace u nás trvá jen 30–45 minut.

Budete jenom VY, VÁŠ osobní poradce a VAŠE dieta šitá na míru, dle Vašich představ a možností s maximálním výsledkem. Společně si stanovíte cíle a cestu, která Vám zaručí úspěch.

Zjistěte více o programu Cambridge Weight Plan nebo si přečtěte lékařskou studii.

Spolupracujeme

Biele logo

Vstupní konzultace a dárek k vstupní konzultaci ZDARMA

* Povinné údaje

Nebudeme vás trápit otázkami dlouhé hodiny. Vstupní konzultace u nás trvá jen 30–45 minut.

Budete jenom VY, VÁŠ osobní poradce a VAŠE dieta šitá na míru, dle Vašich představ a možností s maximálním výsledkem. Společně si stanovíte cíle a cestu, která Vám zaručí úspěch.

Zjistěte více o programu Cambridge Weight Plan nebo si přečtěte lékařskou studii.